اخبار

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان:

پیمانکاران باید توان پرداخت حقوق کارگران را داشته باشند

پیمانکاران باید توان پرداخت حقوق کارگران را داشته باشند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: شرکت‌ها باید پیمانکارانی را بگیرند که توان پرداخت حقوق و دیون کارگری را داشته باشند؛ اگرچه ما تمام قد مطالبات کارگری را پیگیری می کنیم.


ارسلان غمگین اظهار کرد: بر اساس قوانین موجود اجازه داریم بر عملکرد پیمانکاران تا حدودی که اختیار داده شده، نظارت کنیم ولی در حال حاضر با انبوهی از شرکت‌ها و دستگاه‌های دچار مشکل مالی مواجه هستیم.
وی افزود: یکی از وظایف ذاتی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حوزه «بازرسی کار» نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در حوزه پیمان‌ها و قراردادهای پیمانکاری است تا بتوانیم کار خود را بهتر انجام دهند.
وی بیان کرد: از مهرماه سال گذشته که مدیریت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان را بر عهده گرفتیم با انبوهی از مشکل های متأثر از سال‌ها انباشتگی به ویژه در چهار سال اخیر مواجه بودیم که با تلاش شبانه‌روزی و سعه صدر و ایجاد باور بهترین بودن میان همکاران فرهیخته و توانمندمان توانستیم با کار پرفشار جبران کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اظهار کرد: در حوزه روابط کار قوانین خوبی را برای نظارت بر فعالیت پیمانکاران داریم و در ۸ ماه اخیر با انجام بازرسی‌های بسیار در خوزستان مقام نخست کشور را در زمینه بازرسی کار کسب کردیم.
غمگین با اشاره به فعالیت‌های گسترده معاونت‌های پشتیبانی، امور اجتماعی و رفاهی، روابط کار، اشتغال و کارآفرینی و تعاون، ادامه داد: معاونت روابط کار با زیر مجموعه‌های مختلف از جمله اداره بیمه بیکاری، بازرسی کار، روابط کار، تشکلات کارگری کارفرمایی و طبقه‌بندی مشاغل و… جزو مهم‌ترین معاونت‌ها و حتی در سال‌های دور خودش یک اداره کل بود.
وی گفت: انجام چهار هزار بازرسی مرتبط با کرونا در اسفند ۹۸ به مدت دو ماه در کشوری رکورد زد. همچنین از مهرماه سال قبل نیاز به بازسازی در اجرا، ساختار سازی و حوزه نظارت را در این اداره کل احساس کردیم که اقدامات لازم در این باره صورت گرفت و کماکان انجام خواهیم داد که البته باید از این اداره کل مهم و مؤثر حمایت شود.

* با یک میلیون نفر کارگر مرتبط هستیم
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان درباره وقفه در پرداخت حقوق کارگران عنوان کرد: دولت با مشکل مالی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند. بیشتر پیمان‌ها با وقفه پرداختی مواجه شدند ولی با این حال دلیل نمی‌شود که کارگران بدون حقوق بمانند.
غمگین با اشاره به وجود چندین شرکت با حقوق معوق کارگری در خوزستان گفت: هرچند دولت در حال حاضر به دلیل تحریم و ویروس کرونا با مشکل مالی مواجه شده و هزینه‌های آن افزایش یافته است ولی شرکت‌ها باید پیمانکارانی را به خدمت بگیرند که توان پرداخت حقوق و دیون کارگری را داشته باشند؛ اگرچه ما تمام قد مطالبات کارگری را پیگیری می کنیم و محال است در این زمینه کوتاهی کنیم، با خود در این باره عهد بستیم کارگران نباید محتاج نان شب باشند و ما در حوزه‌ی وظیفه خود محکم پیگیری خواهیم کرد.
وی به نظارت مستمر و مستقیم بر شرکت‌های پیمانکاری اشاره کرد و گفت: کمیته پیشگیری از بحران را با حضور رییسان بازرسی کار، بیمه بیکاری، روابط کار، حراست و ارزیابی عملکرد تشکیل دادیم تا شرکت‌ها و کارخانه های بحرانی یا در حال ورود به بحران را شناسایی کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد: تا جایی که قانون اجازه بدهد، نسبت به رفع این بحران‌ها اقدام می‌کنیم؛ برای مثال: در حال حاضر شهرداری اروندکنار در زمینه پرداخت حقوق کارگران با مشکل مواجه شده که کمیته پیشگیری در حال پیگیری و هیاتی را نیز برای بررسی رفع این مشکل اعزام می‌کند.
غمگین تأکید کرد: تمام دستگاه‌ها موظف هستند قراردادهای نفرات، پیمانکاری و طرح‌های طبقاتی و… را به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارایه دهند که این کار به صورت کجدار و مریز در سال‌های قبل انجام می‌شد ولی در چند ماه گذشته با جدیت پای‌کار هستیم و دستورالعمل آن را صادر کردیم که با وجود موانع به طور قطع در کوتاه مدت و درازمدت جواب می‌دهد.
وی درباره فوت کارگر یکی از شرکت‌های نفتی خوزستان نیز گفت: پیگیری این موضوع به حوزه روابط کار اداره کل برای بررسی فوری و ویژه محول و دستور لازم در این باره صادر شد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اضافه کرد: کارگر متوفی جمعی مؤسسه نظم آفرینان ایمان بود و قرارداد وی از تاریخ ۱۱ فروردین‌ماه سال ۹۵ آغاز شد و در تاریخ ۲۹ اسفند ۹۸ به پایان رسید. مجدداً پس از غیبت کارگر متوفی از ابتدای سال ۹۹ تا ۱۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری، در ۱۲ اردیبهشت‌ماه نسبت به‌کارگیری مجددش تا زمان فوت اقدام کرده است.
غمگین بیان کرد: شخصاً در جلسه‌ای با حضور معاونت و کارشناسان روابط کار، بازرسی کار، اداره حراست و بازرس کار هویزه در اهواز به بررسی و جمع‌بندی موضوع پرداختیم.
وی با اشاره به تشکیل جلسه فوری در شهرستان هویزه با حضور مسوولان، کارفرما و پیمانکار، یادآور شد: مؤسسه حفاظتی و مراقبتی نظم آفرینان پیمانکار شرکت سینوپک چین طرف قرارداد با شرکت مهندسی توسعه نفت است که در زمینه حفاظت از چاه‌های نفتی منطقه نفتی یادآوران حوزه شهرستان هویزه فعالیت می‌کند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان افزود: این مؤسسه دارای پیمان حفاظتی و مراقبتی با چندین شرکت است که پیمان شرکت سینوپک چین یکی از شرکت‌های طرف قرارداد با آن است و از تاریخ سوم شهریورماه ۹۳ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.
غمگین یادآور شد: شمار کارگران مؤسسه ۴۳۶ نفر است و بر اساس موضوع قرارداد به شغل نگهبانی و حراست از تأسیسات و چاه‌های نفتی مشغول به کار هستند.
وی اظهار کرد: امسال به دنبال اختلاف میان برخی از کارگران و مؤسسه نظم آفرینان درباره مفاد قرارداد کار ۵۵ نفر از کارگران از امضای قرارداد کار خودداری کردند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اضافه کرد: ۲۹ اردیبهشت مسوولان، کارفرما و پیمانکار جلسه‌ای با حضور نماینده کارگران برگزار کرد و پس از آن اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهر هویزه قرارداد کاری کارگران را اصلاح و کارگران نسبت به امضای قرارداد اقدام کردند.
غمگین بیان کرد: بر اساس اظهارات و مدارک ارایه شده توسط نماینده مؤسسه حقوق و مزایای کارگر متوفی تا پایان اسفند ۹۸ پرداخت و تسویه‌حساب شده است ولی حقوق و مزایای او از تاریخ ۱۲ اردیبهشت‌ماه تا زمان فوت پرداخت نشده است؛ همچنین کارگر متوفی قرارداد کار سال ۱۳۹۹ را امضا کرده و جزو کارگران معترض نبود.
وی در پایان اظهار کرد: حقوق و مزایای فروردین‌ماه کارگران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت‌ماه پرداخت شده است ولی تا این لحظه حقوق و مزایای اردیبهشت‌ماه به کارگران پرداخت نشده است.
غمگین با اشاره به انتصاب خود از ۶ مهرماه سال گذشته به عنوان سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: از همان ابتدا با هرگونه تخلفات اداری احتمالی مخالف بودم و بازرسی‌های مربوط به حوزه کارگری را نسبت به سنوات قبل چند برابر کردم.
وی افزود: آن زمان رتبه این اداره کل در سطح کشور در میان ۳۱ استان بیست و نهم و حتی در حوزه تعاون نیز منفی ۴۴ درصد بود که با فعالیت‌های مختلف آن را تا پایان سال به رشد مثبت ۹۰ درصد ارتقا دادیم و رتبه سوم کشوری را در پایان ۹۸ در ۶ ماه باقی‌مانده از سال با تلاش همکاران به دست آوردیم.
غمگین در واکنش به اینکه شاید در بازرسی‌ها کارگران به خاطر ترس از دست دادن شغل خود حرفی از تخلفات پیمانکار به میان نیاورند، بیان کرد: علاوه بر چک کردن لیست بیمه کارگاه‌ها، همیشه به صورت نامحسوس پرسنل را شناسایی و با سرگروه کارگران در انجمن‌های کارگری برای احصای مشکل های احتمالی صحبت می‌کنیم.
وی عنوان کرد: برای پرداخت حق بیمه همه کارگران پیمانکاری هر دو هفته یک بار با مدیرکل تأمین اجتماعی خوزستان نشست هایی برگزار می‌کنیم.
وی اضافه کرد: تمامی شرکت‌ها و پیمانکاران فعال در همه حوزه‌ها اعم از نفت، فولاد، نورد، حفاری، فولاد، لوله‌سازی، پالایشگاه‌ها، شهرداری‌ها و دیگر نهادها و شرکت‌ها الزام قانونی دارند که گواهینامه صلاحیت ایمنی اخذ کنند، بدیهی است در صورت نداشتن اجازه ورود در هیچ مناقصه‌ای را ندارند و چنانچه هر شرکتی چنین مجوزی دهد، برابر قانون به عنوان خاطی به مراجع قانونی معرفی می‌شود.‌

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۱۱
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان+مهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

    

خبر ۱ تا ۸ از ۸ خبر

1