اخبار

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان خبر داد:

تعاونی های جدید در سال جاری تشکیل می شود

تشکیل تعاونی های جدید در سال جاری
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان و نوع جدید توسعه و عمران، سهامی عام، فراگیر ملی، تأمین نیاز و دهیاران، پیگیری اجرای طرح تالار تعاون و همچنین تشکیل دو اتحادیه در حوزه‌های فرش و کشاورزی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارسلان غمگین، در آیین پانزدهمین دوره معرفی تعاونی های برتر خوزستان اظهار کرد: ثبت نام در پانزدهمین دوره معرفی ملی تعاونی های برتر از ۹ تیرماه تا ۹ مرداد ماه سال جاری از طریق مراجعه به سامانه جامع بخش تعاونی انجام شد.
وی افزود: در این بازه زمانی با تلاش و پیگیری‌های فراوان تعداد دو هزار و 243 تعاونی در این سامانه اطلاعات خود را به‌ روز کردند و از نظر کثرت مشارکت تعاونی ها در جشنواره استان، خوزستان رتبه چهارم در کشور را کسب کرد. در ادامه از میان تعاونی های ثبت نام شده، ۱۵۳ تعاونی موفق به کسب رتبه A و B و C شدند و 9 تعاونی استان با کسب رتبه A در رقابت ملی شرکت کردند که پس از انجام داوری در نهایت یک تعاونی به عنوان گزینه برتر ملی و شایسته تقدیر و ۱۳ تعاونی به عنوان گزینه های برتر استانی و سه تعاونی به عنوان شایسته تقدیر استانی و دو تعاونی به عنوان تداوم برتری از جانب دبیرخانه ملی واقع در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید شدند.
غمگین درباره برنامه هفته تعاون اظهار کرد: از جمله برنامه های این هفته می توان به راه ندازی میز خدمت در محل مصلای امام جمعه، حضور مسوولان حوزه تعاون در محل سامانه سامد استانداری و پاسخگویی حضوری به مردم، دیدار با پرسنل حوزه تعاون، غبارروبی گلزار شهدا و دیدار با سه خانواده شهید، نشست خبری با مطبوعات، برگزاری دومین جلسه شورای عالی تعاون به ریاست استاندار خوزستان و دبیری اینجانب، افتتاح و نامگذاری میادین، خیابان و بلوار با نام و نشان تعاون اشاره کرد.
وی ادامه داد: از برنامه های شاخص این ایام افتتاح ویدئو کنفرانسی طرح تعاونی ماکیان لذیذ شهرستان شوش به عنوان یکی از پنج طرح ملی در کل کشور با سرمایه‌گذاری ۷۱۰ میلیارد ریال و اشتغال مستقیم ۱۲۰ نفر با عاملیت بانک توسعه تعاون و با ارائه تسهیلاتی به میزان ۲۰۰ میلیارد ریال با حضور معاون اول ریاست جمهوری، استاندار خوزستان و سایر مقامات استانی و شهرستانی است.
وی درباره افتتاح کنفرانسی طرح ها توسط معاون اول ریاست جمهوری، اضافه کرد: در این برنامه ۳۸۳ طرح افتتاح شد و از این تعداد ۵۸ طرح مربوط به خوزستان است که ۱۵ درصد آمار کشور را تشکیل می دهد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تعداد تعاونی های فعال استان را ۵ هزار تعاونی و با میزان اشتغالزایی 86 هزار و 458 نفر و تعداد 3 میلیون و 574 هزار و ۶۹1 عضو فعال برشمرد.
وی اضافه کرد: از این تعداد یک میلیون و 16 هزار و 320 نفر به میزان ۲۸درصد، این تعاونی‌ها را بانوان و همچنین 3 هزار و 291 نفر ایثارگر و ۲۰۱ نفر از این اعضا را معلولان تشکیل می دهند.
او درباره تسهیلات پرداختی به آنها، بیان کرد: به تعاونی‌ها در سال ۹۸ که ۹۰ تعاونی هستند ۶۰۸ میلیارد ریال و در پنج ماهه اول سال ۹۹ نیز ۲۲ طرح با مبلغ ۲۷۲ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
غمگین نظارت بر شرکت‌های تعاونی را در سال ۹۸ و همچنین ۵ ماه اول سال ۹۹ تعداد 6 هزار و 191 مورد دانست که از میان آنها تعداد 4 هزار 722 مورد در سال ۹۸ و تعداد یک هزار و 369 مورد در پنج ماه اول سال ۹۹ نظارت و بررسی قرار گرفتند.
وی گفت: در بحث آموزش نیز ۸۷ هزار و ۱۶۴ نفر ساعت در سال ۹۸ به میزان ۵۹ هزار و 912 نفر ساعت به صورت حضوری و ۲۷ هزار و ۲۵۲ نفر ساعت به صورت مجازی آموزش و نزدیک به ۵۰ هزار نفر ساعت کاملا به صورت مجازی آموزش داده شده اند.
وی درباره اقدامات شاخص و پایلوت کشوری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان اظهار کرد: از اجمله این اقدامات می‌توان به اجرای طرح شورای عالی تعاون استان به ریاست استاندار خوزستان و دبیری اینجانب به عنوان پایلوت کشوری و همچنین حضور پررنگ بیش از ۵۰ تعاونی استان در کمک به شرایط سخت مردم محروم در زمان شیوع ویروس کرونا اشاره کرد. همچنین می توان به کسب رتبه برتر اتاق فکر بخش تعاون استان، پایلوت استان خوزستان در تشکیل شورای عالی تعاون در کشور، پایلوت خوزستان در نام گذاری بلوار به نام و نشان تعاون در شهرستان حمیدیه در روز جهانی تعاون سال جاری، پایلوت خوزستان در نام گذاری میدان با نام و نشان تعاون در ایام هفته تعاون و همچنین کسب مقام اول در تشکیل تعاونی‌های سهامی عام با تشکیل ۵ تعاونی در استان را نام برد.
او درباره برنامه های در دست اقدام در سال جاری، گفت: می توان به تشکیل مرکز نوآوری در بخش تعاونی، تشکیل تعاونی جوانان از طریق انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های دولتی، آزاد، مراکز علمی و کاربردی و سازمان ورزش و جوانان استان و همچنین شناسایی و ایجاد زنجیره تامین فی ما بین تعاونی های تولیدی و توزیعی استان اشاره کرد.
غمگین ادامه داد: در ادامه این برنامه ها می توان از راه اندازی بازار مجازی برای فروش اینترنتی محصولات تعاونی‌ها در استان، تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان و نوع جدید توسعه و عمران، سهامی عام، فراگیر ملی، تأمین نیاز و دهیاران، پیگیری اجرای طرح تالار تعاون و همچنین تشکیل دو اتحادیه در حوزه‌های فرش و کشاورزی نام برد.

۲۰ شهریور ۱۳۹۹ ۱۹:۲۸
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

    

خبر ۱ تا ۸ از ۸ خبر

1