اخبار

هوشمند صفائی خواستار شد: لزوم ایجاد اشتغال مولد توسط بخش خصوصی

هوشمند صفائی خواستار شد: لزوم ایجاد اشتغال مولد توسط بخش خصوصی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: علی‌رغم ظرفیت ها و قابلیت های بسیار خوب، نرخ بیکاری 27 درصدی در استان حاکم شده است و در برخی شهرستان ها مانند مسجدسلیمان نیز این عدد بیش از 40 درصد است.
هوشمند صفایی در جلسه مشترک هم اندیشی اعضای شورای هماهنگی مدیران کل حوزه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان که در اهواز تشکیل شد عنوان کرد: از موضوع های مهم و حساس کنونی در استان بحث اشتغال است که نگرانی‌ هایی را در بخش های مختلف ایجاد کرده است. با توجه به این‌که دولت دیگر وارد حوزه سرمایه گذاری نمی شود نیاز به بخش خصوصی فعال در استان داریم تا اشتغال مولد ایجاد کند. متاسفانه به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی حاکم بر استان و زیر ساخت های اقتصادی نیمه فعال، ‌بخش خصوصی حاضر به سرمایه‌گذاری با این وضعیت نیست.
او اظهار کرد: برای توسعه اشتغال، امسال کاریابی هایی که نیمه فعال بودند دوباره مشغول به شناسایی فرصت های شغلی جدید شدند. این اقدام مفید موجب شد تا شناسایی فرصت های جدید شغلی 40 درصد افزایش یابد. همچنین به بنگاه‌های اقتصادی استان دستورالعملی ابلاغ شد که نیروی کار خود را از مراکز کاریابی تامین کنند.
صفائی افزود: با اداره‌کل میراث فرهنگی و صنایع گردشگری تفاهم نامه همکاری منعقد شد تا در حوزه صنایع دستی برای ایجاد اشتغال به ویژه بانوان دوره آموزشی برگزار کنند و ما به این بخش تسهیلات اختصاص می دهیم.
او خاطر نشان کرد: در خصوص ساماندهی مشاغل خدماتی با شهرداری اهواز قرارداد همکاری منعقد شد. در گام اول در منطقه 8 اهواز 500 فرصت شغلی ایجاد شد. پس از این نیز، در نقاط دیگر استان این کار انجام می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد:‌ متاسفانه اوضاع شهرک های صنعتی استان بسیار نگران کننده است؛ بسیاری از واحدهای این شهرک ها با استفاده از تسهیلات، کار را نیمه تمام رها کرده اند.
صفائی اظهار کرد: ‌در حال حاضر 2400 واحد صنعتی در شهرک های صنعتی خوزستان وجود دارد که تنها 420 واحد آن فعال است. فعال سازی تمام واحدها می تواند سهم زیادی از اشتغال استان را تامین کند. به طوری که اشتغال این ظرفیت‌های خالی نزدیک به 45 هزار نفر پیش بینی شده است.
او بیان کرد:‌ سودهای کلان بانک ها یکی از عوامل بازدارنده کارآفرینان در ایجاد اشتغال مولد است. برای رونق نرخ اشتغال مولد باید نرخ سود تسهیلات، منطقی و برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد: تعاونی یکی از بخش های مهم کشور است. استان ما در این حوزه خیلی فعال است. همچنین سهم تعاونی ها در صادرات، 15 درصد است.
صفائی اظهار کرد: در حال حاضر 12 هزار تعاونی در استان فعال هستند و20 درصد اشتغال استان را تامین کرده اند.
او بیان کرد: برجسته ترین کاری که با هماهنگی انجام شد، اختصاص تسهیلات به مغازه داران پاساژ کادوس آبادان است. این پاساژ در چندماه گذشته دچار آتش سوزی شد و کسبه آن متضرر شده اند. برای جبران خسارت و ادامه کار، تسهیلاتی از طریق صندوق مهر امام رضا (ع) به این افراد پرداخت می‌شود.
وی افزود: از اقدامات مهم دیگر تصویب اختصاص 2 میلیارد تومان اعتبار خوداشتغالی در شورای مبارزه با مواد مخدر برای معتادان بهبود یافته است که به طور میانگین به هر نفر، 10 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود. تاکنون 80 نفر از این افراد تسهیلات دریافت کرده اند. همچنین برای حمایت از معتادان بهبود یافته 20 درصد از فرصت‌های شغلی مراکز کاریابی به آن‌ها اختصاص یافت.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان عنوان کرد:‌ طرح حمایت غذایی از کارهای مهم دیگری بود که از طریق اداره‌کل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره)‌300 هزار نفر از اقشار ضعیف تحت پوشش بهره مند شدند.
۲ آذر ۱۳۹۳ ۱۰:۳۱
روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خوزستان+ ایسنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

    

خبر ۱ تا ۸ از ۸ خبر

1