اخبار

فارغ التحصیلان دانشگاهی از مهارت های لازم برخوردار نیستند

فارغ التحصیلان دانشگاهی از مهارت های لازم برخوردار نیستند
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: مراکز آموزش عالی، نیروهای متناسب با بازار کار را آموزش نمی دهند؛ چرا که فارغ التحصیلان بیکار حتا در رشته های تحصیلی خود نیز مهارتی ندارند.

هوشمند صفائی در سومین نشست کارگروه تخصصی اشتغال خوزستان با اشاره به تحولات بازار کار از ابتدای سال 93 تا کنون،گفت: به رغم کمبودها و مشکل های اعتباری با تدابیر مدیریتی که در یک پارچه کردن اشتغال صورت گرفت، ما تحول بسیار خوبی را از ابتدای سال 93 شاهد بودیم.
او بخشنامه ی حمایت از تولید داخل استان و یک پارچه کردن اشتغال از طریق کاریابی های غیردولتی را سبب تحول در اشتغال دانست و افزود: با استفاده از مشوق های قانونی توانستیم روند شتابنده ای در پدیده ی اشتغال ایجاد کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اجرای ماده ی 80 قانون برنامه ی پنجم، گفت: این قانون با هدف افزایش اشتغال در بنگاه های اقتصادی، توسط دولت تصویب شده است و بر اساس آن کارفرمایان از پرداخت حق بیمه ی سهم کارفرما در به کار گیری نیروی جدید از طریق کاریابی ها، معاف می شوند.
او گفت:در هنگام تحریم و بعد از آن شاهد بودیم شرکت های خارجی که وارد استان می شدند از 4 هزار اتباع خارجی با سیری صعودی به 12 هزار نفر رسیدند. چون شرکت های خارجی موظف شدند به ازای هر پروانه ی کاری که برای آنان صادر می شود، 3 نیروی استانی به کار بگیرند و از این طریق توانستیم به افزایش اشتغال کمک کنیم.
مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی خوزستان در بخش دیگری از سخنانش بیکارانی را که در مراکز کاریابی ثبت می کنند فاقد مهارت دانست و گفت:به رغم تحولاتی که در بازار کار برای جذب نیرو صورت گرفته است، از نیروهای مورد نیاز و متخصص در حوزه های مورد نیاز بازار کار در استان برخوردار نیستیم و این یکی از دلایل جذب نیروهای غیر بومی از خارج استان است.
صفائی افزود: لزوم تغییر رویکرد در مراکز آموزش عالی دیده می شود. آموزش عالی باید نیروهایی را پرورش دهد که رشته های تحصیلی آن ها متناسب با بازار کار باشد؛ در غیر این صورت ما در آینده ای نزدیک به دلیل تطبیق نداشتن مدرک با تقاضا در بازار کار، با سیل فارغ التحصیلان بیکار مواجه خواهیم شد .
او در عین حال پرداختن به مشاغل خانگی را از برنامه های دولت دانست و گفت: دولت معتقد به توسعه ی فرصت های شغلی از طریق مشاغل خرد و کسب و کارهای کوچک است و بانک های ملی، صادرات و ملت در این خصوص به عنوان بانک های عامل پیش بینی شده اند که امیدواریم دستگاه های اجرایی و بانک ها دراین باره پرداختی داشته باشند.
او گفت: در آذر ماه عملکرد بانک های عامل سنجیده می شود؛ اگر پیشرفت قابل ملاحظه ای در رونق مشاغل خانگی دیده شود می توانیم اعتبارات بیش تری از وزارت جذب کنیم.
صفائی در عین حال عملکرد " صندوق کارآفرینی و امید " را در توسعه ی مشاغل خانگی مثبت ارزیابی کرد و گفت: یکی از برنامه های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک از طریق این صندوق است و در استان نیز تلاش ها و توافق های خوبی صورت گرفته است.

۱۷ مهر ۱۳۹۴ ۰۱:۲۵
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان+پانا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

    

خبر ۱ تا ۸ از ۸ خبر

1